Kursai vyks 2024 m. birželio 16–30 d. gyvai
BENDRA INFORMACIJA
Kviečiame teikti paraiškas! Kviečiame asmenis, vykdančius lituanistinį švietimą užsienyje, teikti paraiškas dalyvauti kursuose lituanistinio švietimo vykdytojams Vilniaus universitete.
Kursų trukmė – 15 kalendorinių dienų.
Kursuose lituanistinio švietimo vykdytojai turės galimybę ne tik pagilinti lietuvių kalbos žinias, tačiau taip pat tobulinti didaktikos ir ugdymo psichologijos kompetencijas bei įgyti papildomų žinių apie Lietuvos kultūrą, literatūrą, istoriją, šiuolaikinį valstybės gyvenimą ir pan. Planuojamą programą galite pamatyti, atsidarę žemiau esantį PDF dokumentą.
Kursų laikas: 2024 m. birželio 16–30 d.
Kursai vyks gyvai Vilniaus universitete, Filologijos fakultete, Universiteto g. 5. Kursų apimtis: 40 kontaktinių valandų ir 40 savarankiško darbo valandų. Paskaitos vyks 9:00 val., 11:00 val. ir 13.30 val. Lietuvos laiku.
Paraiškos teikiamos iki: 2024 m. kovo 6 d. imtinai (Lietuvos laiku).
Paraiškos pildomos: elektroniniu būdu čia, prie paraiškos pridedamas motyvacinis laiškas (rašomas laisva forma). Paraiškas ir motyvacinius laiškus pageidaujame gauti kuo anksčiau, kad žinotume būsimą dalyvių skaičių, o kitus dokumentus galite pateikti ir vėliau - iki 2024 m. kovo 6 d. imtinai (Lietuvos laiku).
Dokumentai, kuriuos reikia pateikti, išvardinti skyrelyje „Pateikiami dokumentai“. Dokumentus siųsti el. paštu , dokumentus reikia atsiųsti jau pateikus paraišką.
Kontaktinė informacija:
dr. Kristina Jakaitė-Bulbukienė
Lituanistinių studijų katedra
Taikomosios kalbotyros institutas
Filologijos fakultetas
Vilniaus universitetas
PARAIŠKŲ TEIKIMAS IR KONKURSAS
Paraiškų teikimas ir konkurso eiga:
- kandidatas turi pateikti tokius dokumentus: dokumentą, įrodantį, kad paraiškos teikėjas dirba mokytoju arba dėstytoju lituanistinio švietimo įstaigoje; rekomendaciją iš lietuvių bendruomenės arba lituanistinio švietimo įstaigos užsienyje; dokumentą, įrodantį lietuvišką asmens kilmę; dokumentą, patvirtinantį, kad asmuo ne mažiau kaip 3 paskutinius metus gyvena atitinkamoje užsienio šalyje (taikoma tais atvejais, kai asmuo nėra tos šalies pilietis).
- po paraiškų pateikimo yra vertinamas jų tinkamumas, vėliau – paraiškų kokybė. Netinkamos paraiškos yra atmetamos ir jų kokybė nevertinama;
- kandidatų paraiškos yra vertinamos atsižvelgiant į aukščiau nurodytus kandidatų atrankos kriterijus (žr. Atrankos kriterijai). Paraiškų kokybės vertinimą atlieka išoriniai vertintojai;
- valstybės paramą atrinktiems kandidatams skiria Švietimo mainų paramos fondas;
- apie paraiškų vertinimo rezultatus bei valstybės paramos skyrimą kandidatai bus informuojami individualiai po Švietimo mainų paramos fondo sprendimo.
REIKALAVIMAI KANDIDATUI
Kandidatui keliami tokie reikalavimai:
- dirbti lituanistinio švietimo įstaigoje užsienyje mokytoju ar dėstytoju;
- lietuvių kalbą mokėti ne žemesniu nei pažengusio kalbos vartotojo lygiu (B1).
PATEIKIAMI DOKUMENTAI
Norint dalyvauti kursuose, reikia pateikti šiuos dokumentus:
- paraiškos formą (pildoma šiame puslapyje elektroniniu būdu);
- motyvacinį laišką, rašomas laisva forma (įkelti pildant paraišką);
- dokumentą, įrodantį, kad paraiškos teikėjas dirba mokytoju arba dėstytoju lituanistinio švietimo įstaigoje užsienyje su ikimokyklinio arba mokyklinio amžiaus vaikais ir (ar) suaugusiaisiais;
- vieną rekomendaciją iš lituanistinio švietimo įstaigos užsienyje;
- dokumentą, įrodantį lietuvišką asmens kilmę. Tai gali būti pažymėjimas ar kitas dokumentas, kuris yra išduodamas lietuvių bendruomenės atitinkamoje užsienio šalyje arba kitos kompetentingos valdžios institucijos (ambasados ar kt.);
- kompetentingos užsienio institucijos (mokyklos, savivaldybės, ambasados ar kt.) išduodamas dokumentas, patvirtinantis, kad asmuo ne mažiau kaip 3 paskutinius metus gyvena atitinkamoje užsienio šalyje (taikoma tais atvejais, kai asmuo nėra tos šalies pilietis).
Visus dokumentus siųsti . Dokumentus reikia atsiųsti jau užpildžius paraišką.
PARAIŠKA
Kaip užsiregistruoti į kursus lituanistinio švietimo vykdytojams |
---|
● Jei norite užsiregistruoti į kursus, prašome užpildyti šią anketą. ● Patvirtinimą dėl kursų gausite el. paštu. Patikrinkite, ar teisingai parašėte el. pašto adresą. ● Žvaigždutėmis pažymėti laukai yra privalomi. ● Registruodamasis/-si šioje sistemoje, sutinku, kad:
|
REKOMENDACIJOS FORMA
Rekomendacijoje reikia nurodyti rekomendaciją teikiančio asmens vardą, pavardę, darbovietę, asmens darbinę poziciją, el. paštą ir telefoną.
Pateikiama forma yra vienas iš variantų, rekomendacija taip pat gali būti parašyta laisva forma.
Rekomendacijos forma
Prašome paminėti, kiek laiko pažįstate kandidatą (-ę) ir kaip palaikote ryšius su šiuo kandidatu, išvardyti dalykus ir kursus, kuriuos mokėte kartu su kandidatu (arba paminėkite kitą veiklą, kurią vykdėte kartu). Taip pat nurodykite, kokia pagrindine kalba bendraujate. Prašome įvertinti kandidato veiklą (profesiniu ir savanorystės požiūriu).
Prašome įvertinti šias kandidato savybes:
- lyderystė
- kūrybiškumas ir originalumas
- asmens branda
- pasitikėjimas savimi
- savarankiškumas
- iniciatyvumas
- intelektiniai gebėjimai
- rašymo įgūdžiai
- matematinis mąstymas
- savidisciplina
- gebėjimas dirbti grupėje
- laiko planavimas ir punktualumas
- teigiamas nusiteikimas dirbti / mokytis
- prisitaikymas naujoje aplinkoje
ATRANKOS KRITERIJAI
Kandidatų atrankos kriterijai:
- pateikti dokumentai atitinka konkurso sąlygose nustatytus reikalavimus: paraiška pateikta laiku, pateikti visi reikiami dokumentai;
- kandidatas atitinka konkurso sąlygose nustatytus reikalavimus;
- krašto lietuvių bendruomenės rekomendacijos pagrįstumas;
- kandidato motyvacija.
FINANSINĖ DALIS
- Dalyviams apmokami intensyvūs neformalieji kursai lituanistinio švietimo vykdytojams Vilniaus universitete.
- Dalyviai gauna stipendiją. Stipendijos dydis - 7,5 BSI (1 BSI 55 Eur), t. y. stipendija lygi 412,50 Eur.
LITUANISTINIŲ STUDIJŲ ISTORIJA
VU Lituanistinių studijų katedra turi nemažai įvairių kvalifikacijos kursų ir neformaliųjų studijų rengimo patirties. Katedros dėstytojos prof. M. Ramonienė ir J. Pribušauskaitė 2007 m. ir 2008 m. yra dirbusios JAV lituanistinių mokyklų mokytojų kursuose Dainavos stovykloje.
2015–2018 m. Lituanistinių studijų katedros dėstytojos – Rita Migauskienė, Joana Pribušauskaitė, Aušra Valančiauskienė, Loreta Vilkienė – dalyvavo JAV lituanistinių mokyklų mokytojų kvalifikacijos kursuose. Juos organizavo Bostono lituanistinės mokyklos direktorė Gaila Urbonaitė-Narkevičienė, jai padėjo Neila Baumilienė ir Kazickų šeimos fondas (Alexandra Kazickas Grant Program (AKGP)), kuris ir finansavo šią veiklą. Per kursus daugiausia dėmesio buvo skirta mokytojų – lietuvių kalbos testuotojų gebėjimams ugdyti, kvalifikacijai kelti. Kursų programa papildyta ir mokymo metodikos klausimais.
Nuo 2009 m. iki 2015 m., 2017 m., 2020 m., 2022 m. katedroje organizuoti kvalifikacijos kursai užsienio lituanistikos (baltistikos) centrų universitetuose dėstytojams. Kursų programa papildyta aktualiais, bet sudėtingais Lietuvos istorijos klausimais, jų interpretacija, naujausios literatūros ir kalbinių dalykų apžvalga.
Laimėjus Švietimo mainų paramos fondo Užsienio lietuvių intensyvių neformalių lituanistinių studijų mokytojams organizavimo konkursą 2017 m. Lituanistinių studijų katedros rengtose studijose (vadovė Aušra Valančiauskienė) dalyvavo 8 mokytojai, studijos vyko visą mėnesį.
2019 m. šiose studijose (vadovė Kristina Jakaitė-Bulbukienė) dalyvavo 6 mokytojai iš Airijos, Australijos, Jungtinės Karalystės ir Latvijos, studijos buvo sutrumpintos ir vyko dvi savaites.
2020 m. studijos neįvyko dėl pandemijos.
2021 m. studijos vyko nuotoliniu būdu, jose dalyvavo 13 mokytojų iš pačių skirtingiausių pasaulio šalių: Australijos, Islandijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Latvijos, Kolumbijos, Norvegijos ir Švedijos.
2022 m. studijos taip pat vyko nuotoliniu būdu, jose dalyvavo 8 mokytojos iš įvairių pasaulio šalių: Airijos, Danijos, Jungtinės Karalystės, Ispanijos ir Norvegijos.
2024 m. studijos pakeitė pavadinimą ir tapo kursais lituanistinio švietimo vykdytojams. Kursai vyko gyvai ir juose dalyvavo 10 dalyvių iš 6 šalių: Airijos, Buriatijos (Rusija), Ispanijos, JAV, Prancūzijos ir Švedijos. Dalyviai labai džiaugėsi galimybe gyvai bendrauti su dėstytojais ir tarpusavyje, pasivaikščioti po universiteto kiemelius ir Vilniaus muziejus.
2022 m. rudenį įvyko pirmasis nuotolinis 8 paskaitų ciklas, skirtas lituanistinėms mokykloms ir jų bendruomenėms. Paskaitų ciklą rėmė VLKK pagal Lietuvių kalbos prestižo stiprinimo programą. Paskaitos buvo skirtos dvikalbystės, kalbos išlaikymo emigracijoje, kalbos ir tapatybės, praktinio kalbos mokymo, vaikų ir paauglių literatūros, tradicinių žaidimų ir ratelių temoms. Į paskaitas buvo užsiregistravę 170 dalyvių.
2023 m. įvyko antrasis, jau dešimties paskaitų, ciklas, taip pat remtas VLKK. Paskaitos buvo skirtos dvikalbystės, kalbos išlaikymo, tarmių gyvavimo emigracijoje, praktinio kalbos mokymo, lietuvių vaikų literatūros, lietuvių vardų temoms. Taip pat klausytojai buvo supažindinti su lengvai suprantama kalba ir į Lietuvą grįžusių vaikų situacija, o paskaitų ciklą pabaigė Kalėdų dainų tema. Į paskaitas buvo užsiregistravę 180 dalyvių.
2024 m. įvyko trečiasis dešimties paskaitų ciklas, remtas VLKK. Į šį paskaitų ciklą kviesti užsienio šalių universitetuose lietuvių kalbą ir kultūrą dėstantys dėstytojai ir užsienio lituanistinių mokyklų mokytojai. Į paskaitas užsiregistravo tikrai įspūdingas dalyvių skaičius – 215, jie buvo iš 30 šalių. Dalyviai buvo iš 10 universitetų, kur dėstoma lietuvių kalba, ir 50 užsienio lituanistinių mokyklų. Šįkart paskaitos buvo skirtos įvairioms sritims, ne tik kalbai ir literatūrai, bet buvo atsigręžta ir į politikos aktualijas, istorijos permąstymą, Lietuvos virtuvės tradiciją.
Per ilgą kursų ir studijų organizavimo laiką išsiaiškinti kursų ir studijų dalyvių lūkesčiai, poreikiai, tikslai.
Apie 2019 m. vykusių studijų mokytojus:
- Riklius T., 2019. Emigrantų mokyklose puoselėjamas patriotiškumas bernardinai.lt.
Apie 2021 m. vykusias studijas:
- lrt.lt interviu apie ką tik įvykusias studijas, gyvenimą emigracijoje ir darbą lituanistinėse mokyklose su studijų vadove dr. Kristina Jakaite-Bulbukiene, lituanistinės mokyklos „Saulutė“ vadove Simona Kauniene iš Lidso (Jungtinės Karalystės) ir Pietų Amerikos lituanistinės mokyklos mokytoja Jūrate Ragaišyte iš Medeljino (Kolumbijos).
- bernardinai.lt interviu su studijų dalyve Juste Stoniene iš Sidnėjaus (Australijos).
Apie 2021 m. rudenį įvykusį 8 paskaitų ciklą:
- pasauliolietuvis.lt interviu su paskaitų ciklo dalyve Jūrate Ragaišyte iš Medeljino (Kolumbijos).
Apie 2022 m. rudenį įvykusį 10 paskaitų ciklą:
- pasauliolietuvis.lt interviu su paskaitų ciklo dalyve, katalonų ir lietuvių asociacijos vadove, vertėja ir lituanistinės mokyklos mokytoja Jolita Blyžyte (Katalonija).
Interviu su 2024 m. vasarą kursuose dalyvavusiais mokytojais:
- Su Bernardu Razgumi iš Buriatijos (Rusija):
Žemaitis Bernardas Razgus iš Buriatijos: „Mano mokiniai kalba taip, kaip aš“ | 15min.lt
https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/pokalbiai/zemaitis-bernardas-razgus-is-buriatijos-mano-mokiniai-kalba-taip-kaip-as-1040-2339264 - Su Goda Misiūniene iš Lemonto (JAV):
„Būdama direktore, aš esu ir psichologė, ir detektyvė, ir policininkė“ | Pasaulio lietuvis
https://pasauliolietuvis.lt/budama-direktore-as-esu-ir-psichologe-ir-detektyve-ir-policininke/