Baltų kalbotyra – atrask, suprask ir perprask
KVIEČIAME STUDIJUOTI BALTŲ KALBOTYROS MAGISTRANTŪROJE!
Nuo 2024 m. gegužės baltų kalbomis besidomintiems studentams siūlome magistro studijų programos Kalbotyra šaką Baltų kalbotyra. Ji orientuota į plataus profilio humanitarinių mokslų BA pakopos studijas baigusius asmenis, kurie domisi lietuvių, latvių ir prūsų kalbomis ir nori įgyti lingvistinį išsilavinimą.
Studijas pasirinkę studentai įgis žinių apie baltų kalbų gramatines sistemas ir jų raidą, rašto paminklus, santykį su kitomis giminiškomis indoeuropiečių ir kaimyninėmis Baltijos jūros arealo kalbomis, mokės įvertinti atliktus ir vykdomus baltų kalbotyros tyrimus bei jų svarbą, įgaus įgūdžių ir patirties taikyti moderniąsias technologijas dirbant su baltų kalbų medžiaga. Be privalomų baltistinių dalykų programa suteikia ir universalų kalbotyros išsilavinimą bei sudaro galimybes pagal individualius poreikius susiformuoti pageidaujamą studijų planą.
Baltų kalbotyros magistro programos studijos trunka dvejus metus. Programą sudaro 120 kreditų, iš kurių 90 gaunami išlaikius privalomuosius ir pasirenkamuosius dalykus, o 30 kreditų skirta baltistinės tematikos baigiamajam darbui, rašomam ketvirtame semestre.
Vieni programos privalomieji dalykai skirti baltistikai, jie sudaro 40 kreditų, tai yra pirmame ir trečiame (rudens) semestruose dėstomi dalykai Baltų kalbų gretinamoji gramatika (doc. dr. Vytautas Rinkevičius), Lietuvių ir latvių raštijos tyrimai (doc. dr. Birutė Kabašinskaitė, dr. Ernesta Kazakėnaitė, Gina Holvoet), Prūsistika (doc. dr. Vytautas Rinkevičius), Baltų kalbų skaitmeniniai ištekliai (dr. Ernesta Kazakėnaitė), Baltų onomastika (prof. dr. Daiva Sinkevičiūtė), antrame, pavasario, semestre – Baltijos jūros regionas kaip lingvistinis arealas (prof. dr. Jurgis Pakerys), Baltų kalbų lyginamoji gramatika (doc. Dr. Miguel Villanueva Svensson).
Kiti privalomieji dalykai yra bendrieji magistro programos Kalbotyros krypties dalykai (apima 20 kreditų). Rudens semestruose dėstoma Šiuolaikinės kalbotyros kryptys (prof. habil. dr. Axel Holvoet), Kalbų tipologija (prof. habil. dr. Axel Holvoet), Kiekybiniai ir kokybiniai tyrimų metodai (dr. Laura Vilkaitė-Lozdienė), pavasario semestre – Semantika ir pragmatika (dr. Eglė Gudavičienė). Likę dalykai yra pasirenkamieji (30 kreditų), juos studentai gali rinktis iš kitų tos pačios programos Bendrosios kalbotyros, Taikomosios kalbotyros šakų ir kitų Filologijos fakulteto lingvistinių dalykų, tokiu būdu laisvai pasirenkant dalykus pagal savo mokslinius interesus.
Įstojusiems numatoma suteikti galimybę vienam semestrui išvykti pagilinti baltų ar bendrosios kalbotyros žinių į užsienio universitetą partnerį ir gauti dvigubą diplomą. Pirmieji partneriai – Latvijos universitetas. Ateityje planuojamas bendradarbiavimas ir su kitais universitetais.
Ši programa skirta ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių aukštąsias mokyklas baigusiems bakalauro pakopos studentams. Baigusieji universitetus ES šalyse ar turintys lietuviškų šaknų gali pretenduoti į valstybės finansuojamas vietas. Daugiau informacijos apie programą ir priėmimo sąlygas galite rasti čia >