Sidebar

Kalbotyros doktorantų seminaras

Gruodžio 13 d., 13.00 val., 314 B aud. kviečiame visus, ne vien doktorantus, į kalbotyros doktorantų seminarą, kartu su prof. dr. Axeliu Holvoetu, doc. dr. Vladimir Panov ir Ignu Rudaičiu. Artimiausiame (šio penktadienio) kalbotyros doktorantų seminare Antanas Keturakis skaitys pranešimą „Apibrėžtumas ir jo raiška romanų kalbose: tipologinis ir diachroninis aspektai".

Prie seminarų galima prisijungti ir nuotoliniu būdu Ms Teams platformoje.

Anotaciją prisegame.

Lauksime atvykstant arba prisijungiant!

Kalbotyros doktorantų seminaras

Gruodžio 6 d., 13.00 val., 314 B aud. kviečiame visus, ne vien doktorantus, į kalbotyros doktorantų seminarą, kartu su prof. dr. Axeliu Holvoetu, doc. dr. Vladimir Panov ir Ignu Rudaičiu. Seminare pranešimą skaitys prof. dr. Axelis Holvoetas.

Kaip teigia profesorius, „Dėl konstrukcinės idiomos was für ein Mensch, co za człowiek, kas per žmogus tarp tyrėjų jau seniai kyla nesutarimai, ar tai į slavų ir baltų kalbas įsibrovęs germanizmas, ar lygiagrečios raidos rezultatas? Iš daugelio dėl šios konstrukcijos kylančių klausimų įdomiausi yra morfosintaksinės raidos ir sintaksinės integracijos procesai.”

Pranešime bus stengiamasi sutelkti dėmesį į konstrukcionalizaciją, struktūrinius požymius, sintaksinę distribuciją, tarpkalbinį variantiškumą. Taip pat nemažai dėmesio bus skiriama lietuvių kalbai – matyt, vienintelei, kurioje paliudyti du šios konstrukcijos variantai: kas do žmogus ir kas per žmogus.

Prie seminarų galima prisijungti ir nuotoliniu būdu Ms Teams platformoje.

Visi maloniai kviečiami!

Kalbotyros doktorantų seminaras

Lapkričio 29 d., 13.00 val., 314 B aud. kviečiame visus, ne vien doktorantus, į kalbotyros doktorantų seminarą, kartu su prof. dr. Axeliu Holvoetu, doc. dr. Vladimir Panov ir Ignu Rudaičiu. Seminare pranešimą skaitys Ignas Rudaitis, tema: „Kodėl aktualu žmonių kalbos įsisavinimą mėginti atkartoti kompiuteriuose?".

Prie seminarų galima prisijungti ir nuotoliniu būdu Ms Teams platformoje.

Visi maloniai kviečiami!

Skandinavistikos centre lankėsi teorinės chemijos profesorius iš Upsalos universiteto Johanas Åqvistas

 20241115-38.jpg

2024 m. lapkričio 15 d. Skandinavistikos centre lankėsi Švedijos biochemikas, Švedijos Karališkosios mokslų akademijos narys, Nobelio chemijos premijos komiteto pirmininkas (nuo 2021 m. iki 2023 m.), teorinės chemijos profesorius iš Upsalos universiteto Johanas Åqvistas. Iškilus svečias papasakojo, kaip Karališkoji mokslų akademija skiria Nobelio premijas fizikos, chemijos ir medicinos srityse. Klausytojai sužinojo, kad kiekvienais metais keli šimtai komiteto narių turi įvertinti apie 400–500 pasiūlytų kandidatų, kuriuos teikia mokslininkai, universitetai, Šiaurės šalių profesoriai, Karališkoji mokslų akademija bei ankstesni laureatai.

20241115-32.jpg

Johanas Åqvistas taip pat kalbėjo apie buvusius laureatus, pandemijos įtaką Nobelio premijos įteikimo iškilmėms. Filologams suprantama kalba chemikas paaiškino, kaip veikia aminorūgštys ir baltymai, kokia jų struktūra, nes būtent už šiuos atradimus ir skirta šiųmetė premija. 2024 m. Nobelio premiją chemijos srityje gavo Davidas Bakeris, Damis Hassabisas ir Johnas M. Jumperis. Įvertintas jų darbas naujų baltymų kūrimo ir jų struktūrų prognozavimo srityje.

Paskaitos pabaigoje prelegentas atsakė ir į auditorijos pateiktus klausimus.

Už galimybę pasiklausyti šios paskaitos nuoširdžiai dėkojame Švedijos ambasadoriui Larsui Wahlundui.

Įvyko susitikimas su švedų aktore ir režisiere Marika Lagercrantz

 Marika_Lagercrantz_2024.jpg

Lapkričio 5 d. Skandinavistikos centre viešėjo žymi švedų aktorė ir režisierė Marika Lagercrantz, kuri švedų ir danų kalbomis kalbėjosi su į susitikimą gausiai susirinkusiais studentais. Jie liko sužavėti. Studentai ypač vertino tai, kad Marika bendravo su jais be „PowerPoint“ prezentacijos ar rankraščio (kuris taip ir liko nepaliestas ant stalo), kad ji stengėsi kalbėti lėtai ir aiškiai, užrašydavo sudėtingesnius žodžius ant lentos ir pasitikrindavo, ar jie tikrai viską suprato. Be to, jie daug sužinojo apie kilmingą Marikos šeimą, kuri priklauso Švedijos kultūros elitui, apie tai, kaip jos šeimos nariai bendravo su garsiais rašytojais. Aktorė taip pat atskleidė, kodėl pasirinko žodinę kūrybą, o ne rašytinę – galbūt todėl, kad jos tėvas - rašytojas Olofas Lagercrantz buvo nuolat užsiėmęs rašymu, tad tai tapo savotišku protestu. Vaidyba – tai ištartas žodis, pokalbis, kuris atliepia ir graikų filosofo Sokrato išmintį, kuris Atėnų aikštėse bendraudavo su žmonėmis. Sokratas nieko nerašė, nes manė, kad vertingiausias yra pašnekesys.

Dabar Marika jau keletą mėnesių filmuojasi Lietuvoje. Aktorė mato, kaip pasikeitė kino pasaulis dėl to, kad daugelį nacionalinių mažų gamybos kompanijų nupirko didžiosios Amerikos kompanijos. Ji akcentavo, kaip svarbu toliau kurti filmus gimtosiomis kalbomis, paminėjo, kad Lietuva tampa svarbia kino šalimi, šiuo metu čia dirba kelios tarptautinės kino kompanijos. Ji kvietė studentus žengti į kino pasaulį, išdrįsti rašyti scenarijus, kitaip tariant, įkvėpė kurti.

Auditorija_Marika_Lagercrantz_copy.jpg

Marika kalbėjo apie tai, kad užpuolus negandoms tvirtybės suteikia atmintinai išmokta gera poezija ar kiti tekstai. Ji išmokė susirinkusiuosius deklamuoti eilėraštį „Hej, hopperi hoppa“, kurį parašė jos prosenelis Hugo Hamiltonas, kūręs vadinamąsias „trolių eiles“ (dažniausiai jis eiliuodavo dirbdamas Švedijos Parlamente). Aktorė leido suprasti ištarto žodžio galią.

Susitikimo laikas greitai prabėgo, o klausytojai būtų mielai klausęsi aktorės daug ilgiau.

Už šią galimybę nuoširdžiai dėkojame Švedijos ambasadai Lietuvoje ir asmeniškai ambasadoriui Larsui Wahlundui.

 

Fakultete vyks seminaras „Ką gali ir ko negali sociokritika“

 53574756986_d1805a2898_o_copy.jpg

Kviečiame visus į antrą „Sociokultūrinių tyrimų seminarą“, kuriame literatūrologė Dalia Satkauskytė (LLTI, VU) svarstys „Ką gali ir ko negali sociokritika“. Seminaras vyks trečiadienį, lapkričio 13 d., 17 val. VU Filologijos fakulteto 314a auditorijoje.

Marijaus Šidlausko teigimu, sociokritika – tai metodas „kuris pats pripažįsta savo teorinį ir institucinį neapibrėžtumą“ ir todėl „šiais tarpdalykinių sąveikų laikais įgyja papildomų simpatijų, juolab, kad jam įdomiausia tai, ką didžiuma savyje užsisklendusių teorijų išdidžiai apeina“.

Pranešime bus aptariama, kas yra toji sociokritika ir jos kuriama įdomumo zona. Taip pat bus tiriamas šio metodo santykis su literatūros sociologija analizuojant, kiek pasiteisina jos ambicijos suderinti tekstinę kritiką ir kontekstinį kūrinio aiškinimą. Bus bandoma išsiaiškinti, ar sociokritika padeda išvengti literatūros, kaip simptomo, ir socialinių procesų iliustracijos interpretacinių spąstų, ar yra literatūros teksto plotmių, kurių ji „neįkanda“, ar yra kūrinių, kurių sociokritinė analizė nesukuria prasmės prieaugio.

Kalbotyros doktorantų seminaras

Lapkričio 8 d., 13.00 val., 314 B aud. kviečiame visus, ne vien doktorantus, į kalbotyros doktorantų seminarą kartu su prof. dr. Axeliu Holvoetu, doc. dr. Vladimir Panov ir Ignu Rudaičiu.

Seminaro metu svarstysime, ką derinimas mums gali pasakyti apie kalbos struktūros lygmenų sąveiką. Taip pat šis tekstas bus geras įvadas į „kanoninių apibrėžimų“ problematiką.

Šiam seminarui prašytume perskaityti Greville'o Corbetto tekstą apie derinimą (Agreement).

Prie seminarų galima prisijungti ir nuotoliniu būdu per Teams grupę >>

Prisegame tekstą >>

Visi maloniai laukiami!

Įvyko susitikimai su su švedų slavistu, vertėju ir rašytoju Bengtu Jangfeldtu

 Bengt_Jangfeldt_auditorija.jpg

Spalio 22 d. Skandinavistikos centre viešėjo ir dvi paskaitas skaitė Bengtas Jangfeldtas, iškilus švedų slavistas, vertėjas ir rašytojas.

Pirmoji paskaita buvo skirta žydų gelbėtojo, Švedijos diplomato Raoulo Wallenbergo gyvenimui ir likimui. Jangfeldtas – reikšmingos R. Wallenbergo biografijos (Raoul Wallenberg. En biografi, Stockholm: 2012) autorius. Susirinkusieji išgirdo kvapą gniaužiantį pasakojimą apie Raoulo nenuilstamą darbą Švedijos pasiuntinybėje Budapešte antrojo pasaulinio karo metais, kai jis išdavė vadinamuosius „saugumo pasus“ beveik dešimčiai tūkstančių žydų, taip išgelbėdamas juos nuo deportacijos ir mirties. „Saugumo pasai“ galėjo būti išduodami tik tiems žydams, kurie buvo susiję su Švedija (turėjo giminystės ryšių ten) ir galėjo tapti Švedijos piliečiais, tačiau Wallenbergas juos išdavinėjo ir su Švedija nieko bendra neturintiems žydams, tariamų giminaičių jiems surasdamas telefonų knygoje. B. Jangfeldtas iškėlė naujų teorijų, kodėl rusai suėmė ir įkalino Wallenbergą. Jis taip pat parodė nuotraukų iš Lubiankos ir Lefortovo kalėjimų Rusijoje, kur diplomatas kalėjo.

1963 m. Wallenbergui buvo suteiktas „pasaulio tautų teisuolio“ vardas, o 1981 m. jis buvo paskelbtas JAV garbės piliečiu, antruoju šalies istorijoje po Winstono Churchillio.

Po paskaitos publikos laukė staigmena – smuikininkas Semmy Stahlhammer sugrojo du kūrinius. Pirmasis iš nuskambėjusių kūrinių buvo Vilniaus gete sukurta lopšinė, o antrasis – klezmerių muzikos pavyzdys.

Antrasis susitikimas su Bengtu Jangfeldtu buvo skirtas temai, kuriai jis paskyrė 60 savo gyvenimo metų – tai rusų kultūra ir žymių jos atstovų – Vladimiro Majakovskio ir Josifo Brodskio asmenybės. Gausiai susirinkusių klausytojų dėmesį nuo pat primųjų pokalbio minučių prikaustė švedų istoriko autentiškas liudijimas apie susitikimus su Majakovskio mūza Lili Brik ir artimą draugystę su Josifu Brodskiu. Pasakojimą paįvairino paties Bengto Jangfeldto darytos unikalios istorinės nuotraukos. Pokalbio pabaigoje svečias atsakė į kelis klausimus apie vieną iš naujausių savo knygų „Mes ir jie. Apie Rusiją kaip idėją“, pasidalijo įžvalgomis apie cikliškumą Rusijos istorijoje ir jo pasekmes šiandien.

Bengtas Jangfeldtas atvyko į Lietuvą dalyvauti „Sugihara House“ ir Švedijos ambasados Vilniuje organizuojamoje konferencijoje „Sugihara, Zwartendijk and Wallenberg – civil courage role models relevant for the modern world“, kuri vyko spalio 23-24 dienomis Kaune ir Vilniuje. Jis maloniai sutiko perskaityti dvi paskaitas mūsų fakulteto studentams ir bendruomenei.

Esame dėkingi Švedijos ambasadai ir asmeniškai Ambasadoriui Larsui Wahlundui už dar vieną unikalią patirtį.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos