Sidebar

 Bengt_Jangfeldt_auditorija.jpg

Spalio 22 d. Skandinavistikos centre viešėjo ir dvi paskaitas skaitė Bengtas Jangfeldtas, iškilus švedų slavistas, vertėjas ir rašytojas.

Pirmoji paskaita buvo skirta žydų gelbėtojo, Švedijos diplomato Raoulo Wallenbergo gyvenimui ir likimui. Jangfeldtas – reikšmingos R. Wallenbergo biografijos (Raoul Wallenberg. En biografi, Stockholm: 2012) autorius. Susirinkusieji išgirdo kvapą gniaužiantį pasakojimą apie Raoulo nenuilstamą darbą Švedijos pasiuntinybėje Budapešte antrojo pasaulinio karo metais, kai jis išdavė vadinamuosius „saugumo pasus“ beveik dešimčiai tūkstančių žydų, taip išgelbėdamas juos nuo deportacijos ir mirties. „Saugumo pasai“ galėjo būti išduodami tik tiems žydams, kurie buvo susiję su Švedija (turėjo giminystės ryšių ten) ir galėjo tapti Švedijos piliečiais, tačiau Wallenbergas juos išdavinėjo ir su Švedija nieko bendra neturintiems žydams, tariamų giminaičių jiems surasdamas telefonų knygoje. B. Jangfeldtas iškėlė naujų teorijų, kodėl rusai suėmė ir įkalino Wallenbergą. Jis taip pat parodė nuotraukų iš Lubiankos ir Lefortovo kalėjimų Rusijoje, kur diplomatas kalėjo.

1963 m. Wallenbergui buvo suteiktas „pasaulio tautų teisuolio“ vardas, o 1981 m. jis buvo paskelbtas JAV garbės piliečiu, antruoju šalies istorijoje po Winstono Churchillio.

Po paskaitos publikos laukė staigmena – smuikininkas Semmy Stahlhammer sugrojo du kūrinius. Pirmasis iš nuskambėjusių kūrinių buvo Vilniaus gete sukurta lopšinė, o antrasis – klezmerių muzikos pavyzdys.

Antrasis susitikimas su Bengtu Jangfeldtu buvo skirtas temai, kuriai jis paskyrė 60 savo gyvenimo metų – tai rusų kultūra ir žymių jos atstovų – Vladimiro Majakovskio ir Josifo Brodskio asmenybės. Gausiai susirinkusių klausytojų dėmesį nuo pat primųjų pokalbio minučių prikaustė švedų istoriko autentiškas liudijimas apie susitikimus su Majakovskio mūza Lili Brik ir artimą draugystę su Josifu Brodskiu. Pasakojimą paįvairino paties Bengto Jangfeldto darytos unikalios istorinės nuotraukos. Pokalbio pabaigoje svečias atsakė į kelis klausimus apie vieną iš naujausių savo knygų „Mes ir jie. Apie Rusiją kaip idėją“, pasidalijo įžvalgomis apie cikliškumą Rusijos istorijoje ir jo pasekmes šiandien.

Bengtas Jangfeldtas atvyko į Lietuvą dalyvauti „Sugihara House“ ir Švedijos ambasados Vilniuje organizuojamoje konferencijoje „Sugihara, Zwartendijk and Wallenberg – civil courage role models relevant for the modern world“, kuri vyko spalio 23-24 dienomis Kaune ir Vilniuje. Jis maloniai sutiko perskaityti dvi paskaitas mūsų fakulteto studentams ir bendruomenei.

Esame dėkingi Švedijos ambasadai ir asmeniškai Ambasadoriui Larsui Wahlundui už dar vieną unikalią patirtį.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos