Vilniaus universitetas / Ugniaus Bagdonavičiaus nuotrauka
Šių metų birželio 12–14 dienomis Vilniaus universitete organizuojamas tarptautinis Šiaurės ir Baltijos šalių germanistikos kongresas „XIII. Nordisch-Baltisches GermanistikTreffen“ (NBGT2024). Tai reikšmingiausias tokio pobūdžio renginys šiame regione ir kartu tai yra didžiausia iki šiol Lietuvoje vokiečių kalba vykusi mokslinė ir politinė diskusija apie vokiečių kalbą ir kultūrą.
Baltijos ir Šiaurės šalių kongrese dalyvauja daugiau nei 70 germanisčių ir germanistų iš 3 Baltijos šalių (Estijos, Latvijos ir Lietuvos) ir visų 5 Skandinavijos šalių (Danijos, Islandijos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos) bei Vokietijos, kurie pristato savo tyrimus ir susirenka diskutuoti apie vokiečių kalbos, literatūros ir kultūros svarbą Šiaurės ir Baltijos šalių regione. Tokios regioninės germanistų konferencijos nuo 1979 metų kas 3 metus rengiamos vienoje iš Skandinavijos ar Baltijos šalių.
Šiaurės ir Baltijos šalių tinklaveika svarbus reiškinys ne tik Lietuvos mokslui, bet ir visuomenės gyvenimui, ypač šiuo metu, kai Vokietija tapo reikšmingu Lietuvos ekonominiu ir saugumo partneriu.
„Atsižvelgiant į šiandieninę geopolitinę padėtį, ypač dėl augančio Vokietijos vaidmens ekonomikos ir saugumo srityje, vokiečių kalbai Lietuvoje tenka svarbesnis vaidmuo, nei anksčiau. Ši konferencija atskleidžia vokiečių kalbos potencialą mūsų šalyje tokiu metu, kai Lietuva ir Vokietija per visą savo istoriją yra arčiausiai viena kitos“, sveikindamas konferencijos dalyvius pabrėžė VU partnerystės prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas.
Konferencijos svečius sveikinęs Vokietijos ambasadorius Lietuvoje dr. Cornelius Zimmermannas pasidžiaugė Lietuvos ir Vokietijos santykiais, kurie šiuo metu išgyvena renesansą. Jo Ekscelencija taip pat pabrėžė sparčiai visose srityse augančią vokiečių kalbos svarbą Lietuvoje.
Į Lietuvą šis kongresas atvyko pirmą kartą. Jį rengia VU Vokiečių filologijos katedra, kuri šiuo metu yra aktyvus ir dinamiškas germanistikos centras Baltijos ir Šiaurės šalių regione. Ji vienija 14 germanistikos mokslininkų, atliekančių vokiečių kalbos, kultūros ir literatūros, vokiečių kalbos mokymosi ir mokymo tyrimus, analizuoja vokiečių kalbos vaidmenį Lietuvos istoriniame ir dabartiniame gyvenime, taip pat vykdo gretinamuosius tyrimus su lietuvių kalba ir kultūra. VU Vokiečių filologijos katedrai šiuo metu tenka svarbus vaidmuo rengiant Lietuvai visapusiškus vokiečių kalbos specialistus.
Vilniaus universitetas / Ugniaus Bagdonavičiaus nuotrauka
Vilniaus universitetas / Ugniaus Bagdonavičiaus nuotrauka